​​​​​RAKYTNÍK : IMUNITA – REGENERACE – HOJENÍ

Rakytník tibetský se hrdě řadí mezi superpotraviny, které jsou definovány jako výživově bohaté potraviny plné vitamínů, minerálů, vlákniny, antioxidantů a živin rostlinného původu, a jsou tak zvláště prospěšné pro zdraví a tělesnou a duševní pohodu. V našich zeměpisných šířkách je četný výskyt rakytníku řešetlákového, který ovšem koncentrací prospěšných látek zdaleka nedosahuje hodnot naměřených u původní odrůdy rakytníku tibetského.

Název této superbobule pochází se starořeckého Hippophae, což znamená třpytící se kůň. Již staří Řekové odhalili blahodárné účinky rakytníku, neboť koně, kteří se pásli v oblastech s jeho vysokým výskytem, byli zdraví, dobře stavění a měli lesklou srst.

Ajurvédská a tibetská medicína

Původní odrůda rakytníku je po tisíce let využívána v ajurvédské a tibetské medicíně a je často nazývána rostlinou budoucnosti. Plody rakytníku se v himálajských oblastech hojně užívají nejen při léčbě dýchacích a zažívacích problémů. Svým vysokým obsahem vitamínů a dalších nutrientů pomáhají potlačovat pocity únavy a stresu.

Stimulace imunitního systému

Moderní medicína začíná tuto blahodárnou rostlinu stále více využívat a bylo klinicky prokázáno, že rakytník významnou měrou přispívá k podpoře činnosti imunitního systému díky stimulaci tvorby bílých krvinek. Pravidelné užívání rakytníku snižuje náchylnost k akutním respiračním infekcím a chřipce, podporuje organismus v boji proti zánětům a patologickým mikroorganismům. Působí příznivě na nervový systém a proti únavě.

Prevence a léčba vnitřních onemocnění

Mnoha klinickými studiemi bylo potvrzeno, že rakytník posiluje srdeční činnost, příznivě působí na cévní a oběhový systém. Podporuje krvetvorbu, upravuje srážlivost krve, regeneruje a zpevňuje cévy a působí blahodárně na jejich pružnost a průchodnost. 

Rakytník tibetský také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu pomocí redukce tvorby lipoproteinů, které jej nesou. Zajišťuje normální funkci metabolismu a zažívacího ústrojí, regeneruje sliznice trávícího ústrojí a podporuje správnou funkci žaludku. Plody se v různých formách  využívají při prevenci a léčbě urologických potíží. Příznivě působí také na sliznice oka a ústní dutiny.

Péče o pleť a léčba dermatologických onemocnění

Bohaté využití nalézá rakytník v dermatologii a kosmetice pro své jedinečné antiseptické, hojivé a regenerační vlastnosti. Klinická studie provedená na univerzitě v Turku ve Finsku v roce 1999 prokázala významné snížení projevů atopické dermatitidy v průběhu 4 měsíců užívání rakytníkového oleje jako doplňku stravy. Velice příznivě působí při léčbě drobných poranění, puchýřků, omrzlin či opruzenin. Aplikace rakytníkového oleje významně redukuje jizvy. Případová studie Puredia z roku 2017 zdokumentovala pozitivní účinky na hojení pooperačních jizev v průběhu dvou týdnů, kdy docházelo k významnému úbytku začervenání a otoků a regeneraci pokožky. Dermatologové doporučují rakytník také při léčbě akné. Díky vysokému obsahu vitamínu A a E zlepšuje pružnost pokožky, pomáhá udržet její přirozený vzhled a působí protizánětlivě. V dermatologii a kosmetice se používá především rakytníkový olej, který je lisován buď z plodů nebo ze semen.
 

Rakytník tibetský se pyšní obsahem následujících látek:

Vitamín C

je potřebný pro metabolizmus a tkáňové dýchání. Podporuje vstřebávání železa, stimuluje tvorbu bílých krvinek (zvyšuje obranyschopnost organismu), vývoj kostí, zubů a chrupavek, podporuje růst. Podílí se také na antioxidační obraně buňky, neboť dokáže redukovat volné radikály. 

Vitamín A

je důležitý antioxidant. Je taktéž nezbytný pro tvorbu rodopsinu, zrakového pigmentu používaného za nízkého osvětlení. Nedostatek vitamínu proto vede k šerosleposti. 

Vitamín B1

působí příznivě na nervový systém a proti únavě.

Vitamín B2 (riboflavin)

je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkci srdce a dalších orgánů. Jelikož má významný vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu.

Vitamín B3

hraje klíčovou roli v energetickém metabolismu buňky. Zabraňuje uvolňování mastných kyselin z tukové tkáně, což vede ke snížené tvorbě lipoproteinů, které nesou cholesterol. Dochází tak ke snížení množství cholesterolu v krvi. Tento vitamín taktéž přispívá k harmonické funkci centrální nervové soustavy.

Vitamín B6

je nezbytný pro funkci řady enzymů, pomáhá léčit chudokrevnost a nervové potíže.

Vitamín D

přispívá k regulaci a optimalizaci hladiny vápníku a fosforu v krvi. Fosfor i vápník jsou důležité pro stavbu kostí. Vitamín D je proto významný pro uchování kostí silných a nepoškozených. Vitamín D je rovněž důležitý pro správné fungování imunitního systému. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k akutním respiračním infekcím a chřipce.

Vitamín E

je nejdůležitější antioxidant v těle. Chrání buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů a tím pomáhá zpomalovat stárnutí a působí i jako prevence proti nádorovému bujení. Podporuje činnost nervového systému a zlepšuje hojení ran. Vykazuje taktéž pozitivní účinky na tvorbu pohlavních buněk, zvyšuje plodnost.

Vitamín F

neboli Kyselina linolová je nenasycená vyšší mastná kyselina. Patří do skupiny esenciálních mastných kyselin zvaných omega-6 mastné kyseliny, které jsou nezbytným doplňkem stravy všech savců. Nedostatek omega-6 mastných kyselin způsobuje vysoušení a vypadávání vlasů a špatné hojení ran.

Vitamín K

je nezbytný pro funkci několika proteinů podílejících se na srážení krve a v procesu mineralizace kostí, buněčného růstu a metabolismu proteinů cévní stěny.

Vitamín P – Flavonoidy

regenerují a zpevňují cévy a jsou silnými antioxidanty.

Dalšími významnými prospěšnými látkami, kterými rakytník oplývá, jsou beta karoten, kyselina listová, organické kyseliny, třísloviny a minerální soli, důležité esenciální mastné kyseliny omega-3, 6, 9. Je také zdrojem vzácné omega-7 mastné kyseliny.

Betakaroten (provitamin A)

je jedním z nejdůležitějších antioxidantů a hraje významnou roli při ochraně kůže proti poškození nadměrným sluněním.

Kyselina listová

je zásadním prvkem podílejícím se na krvetvorbě a v období těhotenství má zvláštní význam pro normální růst a vývoj plodu.

Esenciální mastné kyseliny omega-3, 6, 9

mají protizánětlivé účinky, pomáhají tělu v boji proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění, podporují správnou funkci imunitního systému a přispívají ke stabilizaci centrálního nervového systému.

Vzácná omega-7 mastná kyselina je silným antioxidantem chránícím organismus před působením volných radikálů. Působí blahodárně na pružnost a průchodnost cév a srážlivost krve. Regeneruje sliznice trávícího ústrojí a podporuje správnou funkci žaludku.

V semenech rakytníku a tedy i v oleji z těchto semen jsou obsaženy esenciální mastné kyseliny linolenová a alfa-linolenová. Regenerují sliznice trávicího traktu a napomáhají hojení žaludečních a střevních vředů. Napomáhají organismu regulovat srážlivost krve, budovat buněčné membrány v mozku a redukovat zánětlivé procesy. Benefity přináší v prevenci a léčbě onemocnění kardiovaskulární soustavy.

V oleji z plodů rakytníku (fruit oil) se nachází unikátní esenciální kyselina palmito-olejová. Stimuluje regenerační procesy a hojení pokožky. Aktivuje základní fyziologické funkce, redukuje jizvy a poškození pokožky a zklidňuje po nadměrné sluneční expozici. Kůži ochraňuje před zánětlivými procesy a alergickými projevy.