BCAA

Co jsou vlastně BCAA 🙂

BCAA jsou suplementy, které slouží k regeneraci a ochraně svalové hmoty, nicméně taky působí jako stimulant pro svalový růst. Zkráceně to znamená: Brained Chains Amino Acids. Lépe řečeno, jsou to  aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. Můžeme zjednodušeně říct, že jednotlivé aminokyseliny jsou mezi sebou propojeny. Naopak volné aminokyseliny, stojí vždy samostatně bez spojení s ostatními.

Jedná se o tyto větvené aminokyseliny:

L-leucin – podporuje výkonnost a zvyšuje rychlost regenerace svalových vláken

L-isoleucin – za krátkou dobu se transformuje na glukózu a slouží jako zdroj energie

L-valin – slouží k rychlejšímu vstřebání předešlých látek a má s nimi další synergické reakce

BCAA jsou tvořeny prvními písmeny ze slov „branched chain amino acids„. Jedná se o větvené aminokyseliny. Jak vyberem ty nejlepší BCAA? BCAA  si rozebereme trochu více do hloubky, ať víte k čemu slouží a jak je používat. Jedná se o takzvané esenciální aminokyseliny, které lidské tělo nedokáže produkovat samo.  Proto je musíme příjímat ve formě potravy nebo doplňků stravy.

bcaa_kilpi

BCAA jsou ve formě:

Tekuté BCAA

BCAA v prášku (instantní BCAA)

BCAA tablety

Nejčastěji se setkáte s BCAA 2:1:1 nebo BCAA 4:1:1. Čísla vyjadřují poměr jednotlivých aminokyselin a to konkrétně leucin, isoleucin, valin 🙂 Poměr 2:1:1 je považován za optimální, což prokázalo i mnoho klinických studií. Poměr 4:1:1 je určen zejména pro kulturisty, kteří touží po maximálním růstu svalové hmoty. Na trhu se objevily i BCAA 8:1:1. Zatím však nebylo vědecky  prokázáno, zda je takový poměr smysluplný a má opravdu takový efekt. Většině lidí vyhovuje BCAA 2:1:1, takže pokud s BCAA nemáte zkušenost, dopočuji tuto variantu.

BCAA v přirozené podobě:

BCAA aminokyseliny jsou dostupné i v běžné stravě. Jsou zejména v mléčných výrobcích a červeném mase. Takhle získané BCAA je dostatečné pro většinu lidí. Pro sportovce je ale takovýto příjem BCAA nedostatečný. Proto se používají synteticky vyrobené BCAA.

 Účinky BCAA:

– zvýšení svalové hmoty

– zvyšování fyzické síly

– spalování tuků a redukci hmotnosti

– regeneraci po náročné fyzické aktivitě

– ochrana svalové hmoty před náročným fyzickým výkonem

– ochranu množství svalové hmoty v průběhu snižování hmotnosti

BCAA a růst svalové hmoty:

Svaly v našem těle tovří z jedné třetiny právě z BCAA. Při náročné fyzické aktivitě dochází ke snižování jejich zásob. Z několika klinických testů bylo prokázáno, že užívání BCAA suplementů má kladný vliv na zvyšování výkonu i objemu svalů. BCAA mají výhodu, že jsou rychle vstřebatelné. Po užití se do svalů dostanou někdy okolo deseti až dvaceti minut.

BCAA také působí jako zdroj energie i při tréninku. Díky nim svaly tvoří méně kyseliny mléčné a můžeme tak dosáhnout vyššího výkonu. Svaly nás  tolik „nepálí“. Dále také omezují pocit únavy. Je to díky tomu, že blokuje triptofan, což je aminokyselina, která je v našem těle zodpovědná za tvorbu únavy.

Pro koho jsou BCAA vhodná:

Nemůžeme rozhodně říct, že BCAA jsou pro každého úžasná. Každý jsme unikát a to platí i pro naše tělo. Zkuse si koupit menší balení a uvidíte,jak se po nich budete cítit. Většina lidí potvrzuje, že jsou po užití BCAA po tréninku mnohém méně unaveni a rychleji regenerují. Existují i lidé, kteří tvrdí, že necítí žádný zásadní rozdíl. Nic nám prostě nenahradí osobní zkušenost. Myslete na fakt, že BCAA nejsou všemocné a je potřeba mít vyváženou stravu s dostatečným obsahem vitamínů a minerálů. V jiném případně je doplnit ve formě suplementů.

Dávkování BCAA:

Doporučená denní dávka BCAA na 100 kilogramů:  6g leucinu, 4g isoleuicinu a 3 g valinu, pro 100 kilogramů vážícího člověka, tedy celkem cca 13 g účinné látky. Ideálně ve dvou dávkách. Jedna zhruba 30-60 minut před sportovní aktivitou (ochrana svalové hmoty a dostatek energie). Druhá dávka po sportovní aktivitě (kvůli lepší regeneraci). V jedná dávce by jste tedy měli dostat do těla cca 6g čistého BCAA (dávka opět platí pro člověka o váze 100 kg). Chcete konzumovat BCAA v den, kdy nemáte žádnou větší sportovní aktivitu? Určitě můžete, ale je to otázka peněz. Každodenní dávkování ve své peněžence určitě poznáte. Pokud to není problém, tak zkuste a uvidíte, jak bude vaše tělo reagovat a jak se bude cítit. Myslím, že každodenní dávkování není nutné 🙂

BCAA aminokyseliny a vedlejší účinky:

Nebyly zatím zjištěny žádné nežádoucí účinky BCAA. Rozhodně bych nijak dramaticky nepřekračovala doporučenou dávku. Když si ji 6x zvýšíte, tak k 6x rychlejší regeneraci rozhodně nedojde. Jen utratíte zbytečně mnoho peněz. Teoreticky se už můžete vystavit potenciálním zdravotním nepříjemnostem. Jako např. alergické reakce či poruchy zažívání.

bcaa-protein

Jak vybrat to správné BCAA:

Při výběru BCAA by nás mělo zajímat, kolik je účinné látky v balení. Například jedna tableta může obsahovat třeba 1000 mg čistého BCAA v poměru 2:1:1, tedy 500 mg leucinu, 250 mg isoleucinu a 250 mg valinu. Stejně velká tableta u jiného výrobce může mít pouze 500 mg čistého BCAA. Pak je samozřejmě velký rozdíl v účinku. Stejně to platí i u ostatních forem, tedy prášku i tekutého BCAA.

U práškových BCAA si dejte pozor na příchuť. Zde je to opět velmi individuální. Pro někoho je BCAA bez příchuti nepoživatelné, pro jiné jsou zase nechutné chemicky upravené příchutě. Tabletové BCAA jsou vhodné pro snadnou konzumaci. Jsou místa (práce, dovolená), kde nemáme čas na přípravu BCAA v prášku. Tekuté BCCA jsou sice nejsnadnější na užívání, ale nevýhodu je cena. V přepočtu se jedná o nejdražší varintu.

Setkáme se i s  BCAA, které obsahují glutamin nebo arginin. Není to rozhodně na škodu, protože glutamin i arginin podporuje účinky BCAA. Většinou je však finančně výhodnější, když si oba přípravky dokoupíme samostatně.