CORDYCEPS : Vitalita – síla – regenerace

Cordyceps patří mezi léčivé houby a je považován za živé tibetské zlato. Představuje významný zdroj energie a obsahuje velmi vysoké množství živin a účinných látek. Díky svým specifickým nárokům je cordyceps velmi vzácný, v současné době se vyskytuje pouze v tibetské náhorní plošině, v Nepálu a v pohoří čínské provincie Qinhai v nadmořské výšce 4.000 metrů. 

Název Housenice čínská vychází z neobvyklého tvaru houby – Číňané se původně domnívali, že se jedná o housenku. Opravdu mimořádné biochemické složení a výjimečné účinky cordycepsu jsou spojeny s jeho specifickým životním cyklem. Houba parazituje na housenkách vysokohorských motýlů. Tato trpělivá a soustavná činnost cordycepsu může trvat i několik let, kdy houba vytváří cenné účinné látky. Z těla housenky těží živiny  a pro svoji ochranu proti tvrdým klimatickým podmínkám využívá její chitinovou schránku. Nad zemí pak vyklíčí do velikosti 5-15 cm.

První psané záznamy o cordycepsu se datují v Číně kolem roku 600 n.l. K jeho objevení došlo zajímavým způsobem – některá místa tibetských pastvin poskytovala pasoucímu se skotu ohromující vitalitu, sílu a plodnost. Jelikož klimatické podmínky byly u všech pastvin obdobné, ale kvalita chovaného skotu se lišila, pastevci se rozhodli odhalit příčinu. Tak zjistili, že u pastýřů nejlepších kusů se ve  spásané trávě vyskytovala housenice čínská. A právě tehdy začali vědci a lékaři zkoumat účinky a složení této výjimečné houby. Po dlouhou dobu byl cordyceps výsadou jen čínského císaře a jeho vyvolených, neboť výskyt houby je velmi omezený a sklizeň náročná.

Čínská medicína

Již po staletí patří cordyceps do zlatého fondu čínské medicíny. Předepisován je u bezmála 200 onemocnění a  kromě léčivých účinků je velmi ceněn také fakt, že ani dlouhodobé užívání nemá žádné nežádoucí účinky. Čínská medicína využívá cordyceps proti stárnutí, civilizačním chorobám, na posílení imunity, nervové soustavy a mozkových funkcí. Jako podpůrný prostředek byl užíván dokonce i v případě zánětů a nekontrolovatelného buněčného množení.

Podpora fyzické a psychické výkonnosti

Cordyceps  podporuje psychickou a fyzickou odolnost, zvyšuje vitalitu a výdrž, redukuje únavu a podporuje regeneraci organismu při dlouhodobém vyčerpání. Pomáhá získat sílu a znatelně zvýšit svalovou reaktivitu. Je využíván jako přírodní doping u sportovců, zejména u vytrvalostních sportů.
Doktor K. Nishiwazy v roce 2007 upozornil na výsledky svých výzkumů, které tvrdí, že extrakt z cordycepsu obsahuje molekuly, které působí na adrenergní receptory a dopamin neuronální synapse, aniž by ovlivnily hladinu serotoninu. Je tedy účinný proti mírné depresi, úzkostem a nespavosti. Zpomaluje proces ztráty paměti.

Imunostimulátor a antioxidant

Housenice má prokazatelné imunostimulační a imunomodulační účinky. Podává se dokonce pacientům při léčbě autoimunních onemocnění, pomáhá eliminovat jejich příznaky. Je podpůrným prostředkem při léčbě virových onemocnění, zmírňuje chronické příznaky bronchitidy a astmatu, tlumí kašel. Má silné antioxidační účinky – zabraňuje tvorbě volných radikálů. 

Přírodní antibiotikum a kortikoidní účinky

Výtažky z cordycepsu působí antibakteriálně, protizánětlivě a antiparazitně – díky svým účinkům je považován za přírodní antibiotikum. Pomáhá v boji proti nebezpečným bakteriím, aniž by poškozoval střevní mikroflóru. Působí také proti plísňovým kožním onemocněním.

Housenice čínská stimuluje produkci steroidů a má kortikoidní účinky, které dokáží ulevit při kožních problémech zapříčiněných alergiemi, ekzémy a autoimunním onemocněním jako je lupus, sklerodermie, vaskulitida, apod.

Prevence onemocnění a ochrana vnitřních orgánů

Pravidelná užíváni cordycepsu snižuje hladinu LDL cholesterolu a krevních tuků, pomáhá regulovat hladinu krevního cukru a zlepšuje metabolismus glukózy. Podporuje správnou funkci ledvin a jater a napomáhá regeneraci jaterní tkáně. Stimuluje činnost srdce a plic, pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a regeneruje kardiovaskulární systém. Zlepšuje krevní oběh, ulevuje od křečovité bolesti v dolních končetinách, která je způsobená ischemií svalů. Podporuje správnou funkci plic, je  výborným pomocníkem při astmatu a respiračních onemocněních. Stimuluje produkci testosteronu, podporuje plodnost a libido. 

Cordyceps obsahuje vitamíny B1, B2, B12, D2, E, K, a dokonce i vzácný vitamín B12.

Vitamín B1

působí příznivě na nervový systém a proti únavě.

Vitamín B2 (riboflavin)

je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkci srdce a dalších orgánů. Jelikož má významný vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu.

Vitamín B12

je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby a je nezbytný pro správnou funkci nervového systému. Nedostatek kobalaminu se projevuje chudokrevností (perniciózní anémie), hubnutím, zhoršováním paměti, duševní výkonnosti, svalové koordinace, třasem a „mravenčením“ v končetinách.

Ergosterol

(také nazývaný vitamín D2) patří mezi steroly produkované houbami.
Jedná se o steroidní látku, z níž vlivem ultrafialového záření vzniká vitamin D2. Ten přispívá ke správnému vstřebávání a využití vápníku a fosforu, k udržení zdravých kostí a zubů a správnému fungování svalů. Podporuje správné fungování imunitního systému.

Vitamín E

je nejdůležitější antioxidant v těle. Chrání buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů a tím pomáhá zpomalovat stárnutí a působí i jako prevence proti nádorovému bujení. Podporuje činnost nervového systému a zlepšuje hojení ran. Vykazuje taktéž pozitivní účinky na tvorbu pohlavních buněk, zvyšuje plodnost.

Vitamín K

je nezbytný pro funkci několika proteinů podílejících se na srážení krve a v procesu mineralizace kostí, buněčného růstu a metabolismu proteinů cévní stěny.

Housenice je také velmi bohatá na minerální látky – draslík, hořčík, bor, jod a zinek.

Draslík

je esenciální minerál potřebný pro regulaci balance tekutin v organismu, hladiny acidity, krevního tlaku a nervově-svalových funkcí. 

Hořčík

je důležitý pro správnou činnost svalů a nervů (mírní podrážděnost, deprese a nervozitu), ale i pro uvolňování energie z glukózy a pro správnou stavbu kostí a zdraví zubů. Udržuje v dobrém stavu oběhový systém a je prevencí infarktu. 

Bor

hraje důležitou roli v řadě fyziologických procesů,  je důležitý pro vývoj kostí, metabolismus minerálních látek, vývoj mozku, funkci imunitního systému či uvolňování inzulinu. 

Jod

patří mezi prvky nezbytné pro vývoj lidského organizmu. Je součástí hormonů vylučovaných štítnou žlázou. Skupina hormonů štítné žlázy ovlivňuje především vývoj pohybové soustavy a mozku v raných fázích vývoje.

Zinek

je důležitý nejen v době růstu organizmu, kde jeho nedostatek vede k opožďování tělesného i duševního dospívání, ale i v dospělosti. Nedostatečné množství zinku v potravě totiž způsobuje nechtěný úbytek na váze, pomalé hojení ran, zhoršování paměti a smyslové poruchy, především zrakové, čichové. Dostatek zinku je také podmínkou pro správný pohlavní vývoj i dokonalou funkci pohlavních orgánů mužů.

Z cordycepsu se izoluje Cordycepin, což je antibiotikum objevené Dr. G. Halpern, fyzikem a emeritním profesorem Univerzity v Hong Kongu. Právě cordycepin stojí za antibakteriálními a antimykotickými účinky housenice čínské.

Kyselina cordycepsová je jednou z hlavních aktivních složek cizopasné houby. Posiluje imunitu a zlepšuje metabolismus. Má diuretické účinky a působí proti otokům. Používá se například při selhání ledvin, snižuje riziko krvácení do mozku, má důležitou roli při léčbě jaterní fibrózy (zvýšené ukládání pojivové tkáně v játrech). Pomáhá také při astmatu a snižuje riziko infarktu myokardu.

Důležitou součástí cordycepsu jsou rostlinné polysacharidy:

Betaglukan je unikátní přírodní komplexní polysacharid, schopný podporovat obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním chorobám. Stimuluje v bílých krvinkách imunitního systému pohlcování cizorodých organizmů (odborně fagocytózu), což je klíčový děj, jakým se tělo zbavuje nežádoucích látek. Použití glukanu po ozáření má za následek výraznou podporu krvetvorby. Patří mu také role při snižování hladiny cholesterolu v krvi a udržování optimální hladiny cukru v krvi. 

Galaktomanany mají velký význam pro regulaci vstřebávání jednoduchých cukrů z potravy a na snížení postprandiální glykémie (zvýšení hladiny krevního cukru po jídle). Snižují také zpětné vstřebávání žlučových kyselin, které jsou částečně využívány pro syntézu cholesterolu v lidském těle. Tím příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu. Stejným mechanismem jako u cukrů zpomaluje, a tím i snižuje vstřebávání tuků, což má příznivý vliv na hladiny krevních tuků.

Proteoglykany slouží jako lubrikační prvek v kloubech a hydratují chrupavky.

Cordyceps se dále pyšní obsahem 18 aminokyselin, včetně 8 esenciálních, které jsou důležité pro regeneraci buněk. 

Esenciální omega mastné kyseliny nacházející se v cordycepsu mají protizánětlivé účinky, pomáhají tělu v boji proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění, podporují správnou funkci imunitního systému a přispívají ke stabilizaci centrálního nervového systému.

Obsahuje 80 typů enzymů, včetně Koenzymu Q10. Ten je sloučeninou funkčně podobnou vitamínům, obsaženou ve většině lidských buněk. Má vysokou antioxidační kapacitu, je účinný při prevenci a léčbě kardiologických onemocnění, snižuje riziko rozvoje aterosklerózy.

Dalšími látkami nacházejícími se v cordycepsu jsou kupříkladu terpenoidy, nukleotidy, polyamidy a peptidy.