Dýchání

Poslední dobou se nás na toto téma ptá mnoho lidí. Všichni to bereme jako naprostou samozřejmost a vůbec nás nenapadne, co vše dýchání ovlivňuje a jak je správné dýchání důležité! Napadlo vás třeba někdy, že tento pohyb (dýchání) provádíme nepřetržitě 24 hodin????

Co má vlastně dýchání za úkol:

– zajišťuje kyslík buňkám

– díky správnému dýchání si pomůžeme taky v tom, abychom měli i zdravý pohybový aparát

– dech také ovlivňuje tělo a mysl – (rychlé dýchání nás bude spíš stresovat, dlouhý a hluboký nádech i výdech  nás naopak uvolní a zklidní)

– dále nám taky ovlivňuje srdíčko, plíce a imunitní systém

 

Typy dýchání:

1, Horní typ dýchání (nejméně vhodné) – pouze v hrudníku a bývá mělké

Díky mělkému dýchání je hrudník vtočený dovnitř.  Hrudní páteř  tak dostává shrbené postavení (kyfotické). Ramena jsou vytažené nahoru k uším, což je často původem bolesti za krkem a případně vzniku migrény.  Při takovém dýchání se aktivují prsní, trapézové a krční svaly, které při výdechu putují zpět dolů.

2, Dolní typ dýchání  – (vhodnější varianta) – zapojujeme bránici

Bránice se s nádechem pohybuje směrem dolů. Výhodou tohoto dýchání je ta, že neaktivujeme svaly, které by neměly být zapojeny.

Při tomto dýchání se zapojují bříšní svaly a bránice. V případě, že je dech dostatečný, zapojíme i svaly mezižeberní a pánevní.

 

3, Dech pro naše zdraví zapojuje hluboký stabilizační systém

 

Díky tomuto dýchání se můžeme prodýchat ke zdravým zádům, silnému středu a vzpřímenému držení těla.

Hrudník se při nádechu nepohybuje nahoru a zpět, ale do šířky. Páteř musí být napřímená. V jiném případě se vám správné dýchání nepodaří.  Při takovém dýchání chráníte klouby. Zvýšeným nitrobřišním tlakem, jsou rovněž chráněny ploténky bederní páteře. Pokud se naučíte dýchat správně tímto způsobem, budete chránit celé tělo!

Není tedy na co čekat. Půjdeme si to rovnou vyzkoušet 🙂

1, Nádech probíhá do břicha. Představ si, že tě někdo drží za pas a nadechuješ se do jeho rukou.

2, Nezvedáš tím pouze břicho, ale dech se odehrává i do oblasti beder.

3, Ramena a hrudní kost je nehybná. Hrudník se rozepíná do stran.

4, Při nádechu se bříško nafoukne. Důležité je to, abychom takto napnutou břišní stěnu v celém obvodu udrželi v napětí i při výdechu.

5,  Na kurzech se učíme dýchat v leže na zádech. Nohy jsou opřeny buď o židli nebo FIT BALL. Palce opřeme do břicha. S nádechem je vytlačíme   ven a s výdechem nám nesmí klesnout.

6, V případě běhu se doporučuje posilovací guma (theraband). Ta se uváže okolo pasu a snažíme se do ní po celou dobu běhu, opírat svou břišní stěnu